Hangi psorizis (sedef) hastası biyolojik tedaviye adaydır?

Psoriyazis hastalarında birçok tedavi seçeceği mevcuttur. Orta şiddetli- şiddetli hastalığı olan sedef hastalarında iileri tedavi seçeceği olarak biyolojik tedaviler kullanılabilir. Biyolojik tedaviler etanercept, infliksimab, adalimumab, certolizumab pegol, ustekinumab, secukinumab ve ixekinumab’dır.

Biz dermatologlar psoriyazis hastasının orta şiddetli -şiddetli olduğuna bazı kriterlere göre karar veririz.

  1. Hastalık hastanın tüm vücut alanının %10’undan daha fazlasını tutuyorsa
  2. Hastalık tüm vücut alanının %10’undan daha azını tutmasına rağmen sosyal ve psikolojik olarak hastayı çok olumsuz etkiliyorsa
  3. Hastalığa bağlı eklem tutulumu ya da özel bölge (yüz, saçlı deri, el içleri, ayak tabanları, genital bölge ve tırnaklara yerleşmişse) bu hastalar orta şiddetli- şiddetli kabul edilirler.

Orta ve şiddetli psoriyazis hastaları tüm psoriyazis hastalarının %30’unu oluşturur. Bu hastalara ilk aşamada genellikle fototerapi ve geleneksel tedaviler denilen ağızdan alınan haplar (metotreksat, asitretin, siklosporin) ya da enjeksiyon tedavisi (metotreksat) verilir. Bu tedavilerle yeterli iyileşme sağlanmayan hastalar ya da bu tedavilerin yan etkilerinin ortaya çıktığı hastalar ya da altta yatan diğer hastalıkları nedeniyle bu ilaçları kullanması mümkün olmayan hastalarda biyolojik tedavilere geçilir.