COVID 19 pandemi döneminde dermatoloji hastalarına öneriler

  1. Düzenli ilaç kullanması gereken hastalarımız kendi başınıza tedavinizi kesmeyin. Tedavinin kesilme ya da devam etme kararını vermeden önce doktorunuza danışın. Şu günlerde doktorunuza ulaşmak zor olabilir. Ancak hastanelerin randevu sistemlerini incelerseniz bunun mümkün olduğunu göreceksiniz. Belki aynı gün değil ama yakın bir zaman diliminde kendi doktorunuza ya da başka bir dermatoloğa ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki bir çok deri hastalığında uygun tedaviyi almadığınız taktirde hastalığınız alevlenecek ve kontrolü daha zor bir hale gelecektir. Diğer taraftan size daha önce verilmiş olan ilaçları kontrolsüz bir şekilde sürekli kullanmanız da hatalı olabilir. Çünkü cilt hastalıkların tedavisinde kullandığımız krem, merhem ve losyon gibi tedaviler size basit gibi gözükse de sürekli kullanmaya uygun olmayabilirler. Ağızdan aldığınız ya da enjeksiyon şeklinde uyguladığınız bazı ilaçlarınız olabilir. Onların da bir kısmının kullanımı sırasında düzenli tetkik yaptırmanız gerekebilir.  Kontrollerinizi aksatmayınız.
  2. Deri hastalığınız için bağışıklık sistemini baskılayan bir tedavi kullanıyorsanız (sistemik kortikosteroid (Prednol, Deltacortil gibi), metotreksat (Emthexate, Metoart, Metoject, Meksratu), azatiyoprin (İmmuran), mikofenolat mofetil (Cellcept), biyolojik tedaviler (Remicade, Enbrel, Humira, Stelara, Verxant, Copellor, Cimzia, Xeljanz) kendinizi daha iyi korumaya özen gösterin. Siz ve sizinle aynı evi paylaşan aile bireyleriniz kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durun. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını titizlikle uygulayın.
  3. Dermatolojik hastalıkların hepsinde uygun deri bakımı önemlidir. Banyonuzu ihmal etmeyin. Banyodan çıktıktan sonra ayak parmak araları, koltuk altları, meme altları ve kasık bölgesi gibi kıvrım bölgelerinizi iyice kurulayın. Diğer bölgelerinizi ise havluyla nemini aldıktan sonra nemlendirici losyon, krem ya da yağlarla nemlendirin. Deriniz kuru ise krem ya da yağ bazındaki ürünleri uygulamak daha iyi olacaktır.
  4. Bu dönemde genel hijyen önerilerine dikkat edin, elinizi ve yüzünüzü sabunla daha sık yıkayın. Ellerinize sıkça el dezenfektanı kullanın. El, yüz ekzaması olanlar ya da cildi kuru olanlar için bu işlemler hastalıklarının şiddetlenmesine neden olabilir. Bunu engellemek için elinizi ve yüzünüzü sık sık nemlendirin. Yanınızda nemlendiriciler taşımayı ihmal etmeyin. El dezenfektanı olarak da alkolsüz olanları tercih edin, kolonyadan kaçının.
  5. Bu dönemde Covid 19 enfekisyonunun bulaşmasını engellemek için mutlaka maske kullanın. Ancak maske yüzünüzdeki sivilceler ve ekzemayı artırabilir. Bunu önlemek için maske altına makyaj yapmayın. Maskenizi sık değiştirin. Normal şartlarda maske olarak 3 katlı cerrahi maske kullanın. Farklı kumaş ve materyallerden üretilmiş maskeler bazen yüzünüzde ekzemaya neden olabilir. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken şey o maskeyi bir daha kullanmamaktır.
  6. Diyetinize dikkat edin. Kilo almamaya çalışın. Fazla kilolu olmak bazı cilt hastalıklarını şiddetlendirebilir ya da tedavisini zorlaştırabilir.
  7. Kalabalık olmayan saatlerde dış ortamda ya da evinizde egzersiz yapmaya özen gösterin. Düzenli egzersiz yapmak hem kilo kontrolü için hem de ruhsal sağlığınız için çok iyi gelecektir. Bunlar da cilt hastalığınızın kontrol altında kalmasına yardım edecektir.